Ana Sayfa Nedir? Yakın okuma gözlüğü nedir?

Yakın okuma gözlüğü nedir?

0
PAYLAŞ

Gözlüğün icadı 1268 yılına dayanır ve ilk kullanılan gözlükler presbiyopiyi düzeltirdi, o yıllarda özellikle rahipler ve bilginler tarafından kullanılan yakın gözlüklerinin kullanımı, 1400’lü yıllarda matbaanın gelişimi ile yaygınlaşmıştır. 1784 yılında Benjamin Franklin tarafından bifokal gözlükler geliştirilmiştir. Başlangıçta iki ayrı gözlük camının birleştirilmesi ile elde edilen bifokal gözlükler, teknolojinin ilerlemesine ile paralel olarak geliştirilmiştir. Günümüzde monofokal, bifokal, trifokal, progresif yakın gözlük camları ve bazı meslek grupları için geliştirilmiş özel cam dizaynları mevcuttur. Gözlük camları; cam, plastik, polikarbonat gibi materyallerden yapılmış olabilir.

Gerek monofokal gerekse bifokal ve progresif gözlükler hazırlanırken hangi hastaya ne kadar yakın düzeltme yapılacağı hastanın yaşı ile orantılı olduğu kadar, mesleği, hobileri ve çalışmak için tercih ettiği mesafe ile de ilişkilidir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPresbiyopi nedir?
Sonraki İçerikPrizma nedir?
2014 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Optisyenlik programından mezun olup Edirne’de bir optisyenlik müessesesinde mesul müdür olarak görev yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*