Ana Sayfa Nedir? U.V Işınları nelerdir?

U.V Işınları nelerdir?

0
PAYLAŞ

Güneş ışınları, çok geniş bir dalga boyu yelpazesine sahiptir:

  • İyonizan ışınlar (X ışınları, gama ışınları, kozmik ışınlar): 100 nm ve altı.
  • Mor ötesi (ultraviyole): 200-400 nm.
  • Görünür ışık: 400-700 nm.
  • Kızıl ötesi (infrared): 700 nm – 1 nm.
  • Mikro dalgalar: 1 mm – m.
  • Radyo frekans dalgaları: 1 m – 1 km

Bu ışınlar içinde en önemli yeri tutan ultraviyole (UV) ışınlarıdır. UV ışınları, yeryüzüne ulaşan radyasyonun yaklaşık %5’ini oluşturur. Ozon miktarında azalma sonucunda, dünyanın UV radyasyona (özellikle UV-B) maruz kalma düzeyi artmaktadır. Dünyaya ulaşan UV ışın miktarı mevsim, günün saatleri, dönenceler, yükseklik ve özgül atmosfer koşullarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Örnek vermek gerekirse yaz aylarında dünyaya ulaşan UV miktarı, ilkbahar ve sonbahara göre daha fazladır. Aynı şekilde öğle saatinde gelen UV miktarı günün diğer saatlerine göre daha yüksektir. Su, ışını %5-7, çimen %2.5-3, kum %30, kar ve buz ise %80-90 oranında yansıtır. Bulutlu havalarda yansımaya bağlı olarak UV miktarı daha yüksekti. Son iki etkiye bağlı olarak; bulutlu günlerde ve karda güneş yanıklarının şiddetinde artış olmaktadır.

UV ışınları dalga boylarına göre 3 gruba ayrılır:

  • UV-A (400-320 nm): En düşük enerjili ve daha az tehlikeli UV ışınıdır. UV-A ışınları doza bağlı olarak eritem, bronzlaşma, yaşlanma ve kanser oluşumuna neden olmaktadırlar, ancak bu etkilerin ortaya çıkması için UV-B ışınlarının 1000 katı kadar ışın dozuna gerek vardır. Güzellik salonlarında sıklıkla kullanılırlar.
  • UV-B (320-280 nm): İnsan ve diğer yaşam formları için en zararlı olanıdır. İleri derecede bronzlaşma, yanık ve yaşlanmadan sorumludur. Deri kanseri ve katarakta yol açar. Bitkilerin gelişimini yavaşlatır ve doğal yaşam ve diğer hayvanların yaşamını etkiler.
  • UV-C (280-200 nm): En kısa dalga boyuna sahiptir ve en zararlı olmasının yanında ayrıca karsinojenik ve germisittir. Atmosfer tarafından filtre edildiği için yeryüzüne ulaşmaz, sadece görünür ışık, UV-A ve UV-B dalga boyları yeryüzüne ulaşır.
PAYLAŞ
Önceki İçerikTranspoze nedir? Nasıl yapılır?
Sonraki İçerikÜveit nedir?
2014 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Optisyenlik programından mezun olup Edirne’de bir optisyenlik müessesesinde mesul müdür olarak görev yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*