Ana Sayfa Gözlük Trivex Camlar: Kırılmaya Karşı Ekstra Dirençli Camlar

Trivex Camlar: Kırılmaya Karşı Ekstra Dirençli Camlar

0
PAYLAŞ
Trivex Camlar

Trivex: Ekstra dayanıklı!

Polikarbonat için yeni bir rakip son zamanlarda piyasaya damgasını vurdu. Malzeme kendi ticari adı olan Trivex® olarak bilinmektedir. Polikarbonat gibi, Trivex de bir orta indeksli malzemedir ve kendiliğinden UV koruması içerir. Çok düşük özgül ağırlığa sahiptir. Buna rağmen, onu daha düşük fiyatlar için, birçok yüksek indeksli materyaller kadar hafif hale getirebilir.

Trivex camlar hangi durumlarda daha idealdir?

Birçok faydasıyla birlikte son zamanlarda popüler olmuştur. Trivex’ın darbelere karşı dayanıklılığı, polikarbonat ile yarışacak düzeydedir. Ancak, çocuklar için polikarbonat yerine bu malzemenin kullanılması bu aşamada uygun görülmemektedir. Polikarbonat, oftalmik çevrede çocuklar için hala standart tedavi olarak kabul edilir. Biz bugüne kadar koruyucu gözlüklerde polikarbonat yerine Trivex’in kullanılmasının bir göz sakatlanmasına sebep olduğunu savunan bir davayla karşılaşmadık. Bu yüzden, lens malzemesi seçiminizi mahkemenin nasıl ele alacağını kestirmek için elimizde bir geçmiş örnek yoktur. Kendinizi riske atıp mahkemede bu konuda bir ilk olmak yerine sağlık standartlarıyla kalmak her zaman tercih edilen olmalıdır. Riske girmeyiniz ve 18 yaş altı hastalar için ve koruyucu gözlüklerde her zaman polikarbonat kullanınız. Ancak Trivex’in darbelere karşı dayanıklılığı, bahsettiğimiz polikarbonat gerektiren yaş grubu haricindeki hastalar için mükemmel bir satış imkanı sağlamaktadır; buna rağmen yine de yüksek bir güvenlik profili gerektiriyor.

İkinci bir faydası ise hafif olmasıdır. Orta indeksli kardeşi olan polikarbonattan daha çok standart plastik CR-39’a benzeyen bir kırılma indeksine sahip olmasına rağmen, Trivex’in özgül ağırlığı, polikarbonattan önemli ölçüde düşük ve yüksek indeksli malzemelerden çok daha düşüktür. Orta aralıktaki reçetelerdeki +/- 3.00D ile +/- 6.00D arası bu düşük özgül ağırlık, daha pahalı yüksek indeks malzemelerini kullanarak elde edilenden daha hafif bir ağırlık sunabilir.

Trivex’in üçüncü faydası ise, oldukça yüksek abbe değeridir. Düşük abbe değerine sahip olan polikarbonat ve diğer yüksek indeks malzemeleriyle karşılaştırıldığında, Trivex’in yüksek abbe değeri daha az renk sapması yaşanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden, bu lensleri “poly” ye uygun olmayan” hastalar için uygun görebilirsiniz. “Poly” ye uygun olmayan” terimi ilk olarak polikarbonatta, tüm sorun giderme çabalarına rağmen hiçbir fayda görülemeyen ve belirsiz semptomları olan bir hasta için kullanıldı. Böyle bir hastayı daha yüksek bir abbe değerinde bir malzemeye geçirmek, sorunu çoğu zaman çözecektir.

Kaynaklar

  • David S. McCleary, “Optisyenin Eğitim El Kitabı: Mükemmel Bir Optisyen Olmak İçin Basit Adımlar”, İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri, Eylül 2014. s. 154.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*