Ana Sayfa Göz Sağlığı Teknoloji, Gözünüzü Kaybetmenize Sebep Olmasın!

Teknoloji, Gözünüzü Kaybetmenize Sebep Olmasın!

0
PAYLAŞ

Artık tam anlamıyla teknoloji çağının tam içerisinde yaşıyoruz. İşlerimiz, ödevlerimiz, sorumluluklarımız, kazancımızı ve borçlarımızı takip ettiğimiz her şey internet dünyasında ve bunlara erişebilmek için oldukça parlak ve net olan ekranlara gözlerimizi emanet ediyoruz.

Teknoloji hayatımızın her salisesinde yer edinmiş iken gözlerimizi büyük bir akılsızlıkla teknolojiye emanet etmemeliyiz. Bu makalede gözlerinizi kullandığımız telefon, tablet ve bilgisayarlardan nasıl daha sağlıklı koruyacağımızı sizlere aktaracağım.

Özellikle muhasebeciler, yazılımcılar, haber sitesi yöneticileri, televizyon rejileri ve teknolojiyi işi olarak kullanan herkes bir gününün yarısından fazlasını ekran başında geçiriyor ve gözlerini oldukça yoruyor.

Gözlerinizi Mavi Işıktan Koruyun!

Gözlerimizi emanet ettiğimiz bu ekranlar etrafa mavi ışık saçmaktalar ve etrafa yayılan bu ışık gözler için oldukça zararlıdır. Mavi Işık sayesinde uyuma isteğiniz ertelenir ve ekrana daha çok bağlı kalabilirsiniz.

Peki mavi ışıktan kurtulmanın bir yolu var mıdır? Elbette vardır hatta telefon, tablet, bilgisayar üreticileri hem donanımsal hem de yazılımsal destekler sayesinde size bir kolaylık sunuyorlar; Gün Işığı.

Mavi Işık Koruması Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10 Kullancıları İçin: Başlat Menünüzün sağ tarafında yer alan bildirim ikonuna tıklayın, Açılan panelde en altta bulunan kutucukların üstünde yer alan “Genişlet” düğmesine tıklayın ve “Gece Işığı” kutucuğunu bulup üstüne tıklatın. Ekranınız biraz sararacaktır korkmayın Mavi Işık Filtresi böyle çalışmaktadır.

iPhone/iPad/iPod Kullanıcıları İçin: Ekranın alttan açılan denetim panelini, parmağınızı aşağıdan yukarıya kaydırarak açın. Parlaklık ayarlama kutucuğuna basılı tutun kutucuk büyüdükten sonra aşağıda ki “Night Shift” düğmesini tıklatın. (Night Shift özelliği Mac bilgisayarlarda da bulunmaktadır.)

Android Kullanıcıları için: Android tarafından sağlanan bir Gece Işığı/Gece Modu/Mavi Işık Filtresi özelliği yok (bildiğim kadarı ile) marketten “Blue Light Filter” araması yaparak size uygun aplikasyonu telefonunuza kurarak bu korumayı sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*