Ana Sayfa Nedir? Renkli koruyucu camlar nelerdir?

Renkli koruyucu camlar nelerdir?

0
PAYLAŞ

Gözleri tabii ve suni ışık kaynaklarının zararlı ışınlarından korumak içn beyaz camların hamuruna, yapılışları esnasında çeşitli oksitleri katmak suretiyle elde edilen ve zararlı ışınlara karşı koruyan renkli camlardır.

Renk türüne göre kullanım yerleri: 

Yeşil (green): Günlük kullanım için en ideal gözlük lensi rengidir. Gözü zorlayan parlak ışığı azaltır, parlak ışıkta iyi kontrast sağlar ve renklerin gerçek şekilde algılanmasına kolaylıkla imkan verir.

Sarı (yellow): Sarı renkli lensler güneşe karşı koruyucu gerçek boyalı lensler değildir. Az ışıklı ortamda, alacakaranlıkta, akşam ve gece araç kullanırken idealdir. Sisli hava ortamında görüş mesafesini artırdığından sürücü gözlüğü ya da gece gözlüğü olarak da adlandırılır. Sarı renkli gözlük lensi, mavi rengi absorbe ettiği için kontrastı arttırıcı bir filtrasyon yaparak keskin görüş sağlar. Özellikle bulutlu  günlerde, düşük ışıkta kontrastı arttırır. Görüntü algılanmasında derinlik sağlar.

Kahverengi (brown): Günlük kullanım için en ideal güneş gözlüğü lensidir. Kontrast arttırıcı özelliğe sahiptir. Yelkencilik, balık tutma, kayak ve benzeri sporlarda yüksek ışık parlamalarına karşı mükemmeldir. Bulutlu havada ve güneşlenirken idealdir.

Koyu kırmızı kahve (crimson brown lenses): Golf sporu için idealdir.

Çevre ve hava koşullarında gözün daha iyi focus yapmasına imkan verir, mavi rengi tutar, kontrast arttırıcı özelliği vardır.

Bronz kahverengi lensler (bronze brown lenses): Çok yönlü kullanıma uygun olan lenslerdir. Golf, bisiklete binme, yürüyüş yaparken, atış sporlarında, araç sürerken kullanımı tavsiye edilir.

Gri (grey) lensler: Genel amaçlı kullanım için renklerin en iyisidir.

Son derece doğru ve kusursuz bir görüşe imkan verir. Bütün renkleri eşit şekilde absorbe eder. Koşarken, bisiklete binerken, golf oynarken kullanımı çok uygundur. Kontrast arttırıcı özelliği olmamasına rağmen gerçek renklerin algılanmasına kolaylıkla imkan sağlar.

Kırmızı: Avcılık ve kayak sporunda önerilir. Düşük ışık da görüntünün algılanmasında derinlik sağlar. Açık berrak (renksiz) şeffaf ve çok açık tonlu güneş gözlüğü lensleri; Gözleri UV’den yabancı cisimlerden ve rüzgardan korur.

Renklerin önemini değiştirmeden azami görüş verir. Işık geçişine imkan verir.

Kapalı mekanlarda atış sporunda, endüstriyel alanlarda, diş hekimliğinde, gece araç kullanırken ve benzer aktivitelerde önerilir.

Vermillion lenses/pale rose: Alev kırmızısı/soluk pembemsi kırmızı, gül rengi lenslerdir. Atış sporları, golf, kayak sporları için önerilir.

Düşük ya da yapay ışık koşulları olduğu zaman, sıcak renklerin yoğunluğunu detaylı olarak ve derinliğine görmeyi arttırır.

Nötr koyu maviye çalar renkli lensler:Renkleri çarpıtmadan sporla ilgili her türlü aktivitede idealdir. Genel kullanım amaçlı lenslerdir.

Sonuç olarak önerilen en ideal güneş gözlüğü lens rengi: Gri, kahve ve yeşildir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikRenk körlüğü nedir?
Sonraki İçerikRetina nedir?
2014 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Optisyenlik programından mezun olup Edirne’de bir optisyenlik müessesesinde mesul müdür olarak görev yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*