Ana Sayfa Göz Sağlığı Renk Körlüğü

Renk Körlüğü

0
PAYLAŞ
Ishihara Renk Testi

Çoğu kişi renk körlüğünü kırmızıyla yeşili ayırt edememe sorunu olarak bilir. Gerçekte renk körlüğü nedir, bir hastalık mıdır? 
Renk körlüğü aslında tıbben bir hastalık değildir. Renk körlüğü sorunu olan kişiler yeşil,kırmızı tonlarını, daha doğrusu sarı tonlarının bir kısmını ayırt edemezler. Ana renklerin seçilememesi gibi bir duruma çok nadir rastlanır. Kişi renk tonlarını görebilir ama bazı tonları seçemez. Mesela yeşilin bazı tonlarını göremeyebilir. Sorun genel olarak ton seçilememesi üzerine olduğu için hayatı olumsuz etkilemez.

Renk körlüğüne kadınlarda mı, erkeklerde mi daha fazla rastlanır?
Renk körlüğü erkeklerin hastalığıdır. X genine bağlı geliştiği için kadınlar genelde taşıyıcıdır. Kız çocuğunda görülmesi için hasta erkeğin taşıyıcı bir kadınla evlenmesi gerekir. Bu da çok nadir rastlanan bir durumdur.

Renk körlüğü ne zaman ortaya çıkar? 
Renk körlüğü doğumsaldır ama fark edilmesi 4-5 yaşından sonra olur.

Bir kişi kendinde renk körlüğü olduğunu anlayabilir mi?
Anlayamaz. Herkesin kendisi gibi gördüğünü sanır. Onu anlayabilmesi için testlere girmesi gerekir.

Genlerle renk körlüğü arasında nasıl bir ilişki vardır?
Gözünüzde mavi, sarı, kırmızı renkleri algılayan üç farklı hücre vardır. Bunların karışımıyla diğer renkleri seçebiliriz. Günümüzde bu hücrelerin birbirleriyle olan iletişimlerindeki bazı hataların renk körlüğü oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

Renk körlüğü teşhisi nasıl yapılır?
Özel renk kitapçıklarıyla yapılan bir test uygulanır. Kişi eğer burada yer alan sayıları okuyabilirse, o renkleri görebiliyor demektir. Okuyamaması ise renk körlüğü sorunu olduğunu gösterir.

Renk körlüğünün tedavisi var mıdır?
Renk körlüğünün tedavisi için özel kontak lensler mevcuttur. Renklerin ayırt edilmesinde, yüzde 100 olmamakla birlikte son derece etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*