Ana Sayfa Nedir? Pantaskopik açı nedir?

Pantaskopik açı nedir?

0
PAYLAŞ

1. Standart hizalamada, gözlükler şakaklara arasında yatay tutulduğunda, çerçeve ön kısmının dikey açıdan ayrılmasıyla oluşan açı (çerçeve alt kenarının çerçeve üst kenarından içerde olması). 2. Takma esnasında, çerçevenin alt kenarları üst kenarlarına göre yüz daha yakınsa, çerçevenin ön kısmının gözlüğü takanın yüzünün ön planı ile yaptığı açı (ters retroskopik açı). (Eş anlamlısı: Pantaskopik tilt).

Modern çerçevelerin alt kenarları, yanaklara doğru eğimli şekilde tasarlanarak imal edilirler. Gözlük camlarının bu biçimdeki pozisyonu, gözlüğün fasial (yüz) düzlemi hatlarına daha yakın olmasına, primer ve yakın bakışta da optik merkezden bakmaya imkan verir. Bu eğim sayesinde lensin optik aksı, gözün rotasyon merkezinden geçer. Bu durum doğru bir tespit uygulamasıdır. Aynı zamanda gözlüğün yüzde duruşunu daha estetik ve kozmetik kılar.

Gözlük çerçeveleri dizayn edilirken lensin optik aksının gözün rotasyon merkezi içine alacak şekilde üretilir. Bunun nedeni, optik akstan herhangi bir yöne doğru, göz rotasyonu için bir simetri oluşturacağı içindir. Pratikte çerçeve ve dolayısıyla lensler, çerçeve alt kenarına ortalama 8-10 derece eğimli olacaktır. (Tıpkı rüzgarda asılı bir çamaşır gibi) Bu tasarım, gözlük kullanıcısının aşağı doğru bakarken lenslerin altından bakmasını önler. Lensin içerisinden bakmasını sağlar. Daha geniş bir görüş açısı ve alanı sağlar. Merdiven inip çıkarken basamakları lensten görmesine imkan verir. Çünkü gözümüzü hafifçe aşağı doğru pozisyon içindeki bir görme alanında hareket ettiriniz, nadiren yatay üstüne bakarız. Otomobil kullanırken önümüzdeki yola, yolda yürürken kaldırımlara aşağı doğru bakarız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPakimetri nedir?
Sonraki İçerikPerimetre nedir?
2014 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Optisyenlik programından mezun olup Edirne’de bir optisyenlik müessesesinde mesul müdür olarak görev yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*