Ana Sayfa Öne Çıkarılan İçerik Optisyenlerin geçiş yapabileceği meslekler

Optisyenlerin geçiş yapabileceği meslekler

0
PAYLAŞ
optisyen

4 Kasım 2018’de girdikleri Ön Lisans Kpss’den 60 ve üzeri puan alan optisyenler hangi memur vb. personel alımlarına başvuru yapabileceklerini araştırmaya başladı.

Biz de optisyen.info olarak bu adayların başvuru yapabileceği kadroları ve beklenen ilanları genç optisyenler için haberimizde rehber niteliğinde derledik.

Optisyenlerin merakla beklediği 2018 yılı astsubay alımı için duyuru geçtiğimiz haftalarda geldi. Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruda, Kuvvet Komutanlıklarına en az Ön Lisans mezunu adaylar arasından muvazzaf astsubay alımı yapılacağına yer verildi. Kpss baraj puanı ise 60, barajı geçen optisyenler hali hazırda bulunan Kara, Hava, Deniz astsubay ilanına başvurabilirler.

24. POMEM polis öğrenci alımı ilanı ise 3 ay içinde beklenmektedir. EGM’nin yeni çıkan yönetmeliğine göre POMEM’e alınacak öğrenci sayısının en az %20 si Ön Lisans mezunu olması zorunlu kılınmıştı. Bu yönetmeliğe göre ilan başına ortalama 10 bin alımdan 2 bini Ön Lisans mezunu olmaktadır. Bu ilana Ön Lisans Kpss 70 ve üzeri puan alan optisyenler başvurabilmektedir.

Türk Hava Yolları yetiştirilmek üzere II. pilot aday adayı arıyor. Genel özellikler: T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak, en az Ön Lisans mezunu örgün veya açık öğretim olmak, 01.01.1983 tarihinden sonra doğmuş olmak, boy uzunluğunun 157 cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmaması ve beden-kitle endeksine 20-30 aralığında uygun olmak, askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek, adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak, daha önce THY veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak, daha önce THY ve THY’nın iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

Yabancı dil ingilizce şartı TOEFL IBT: 60 (speaking:18), IELTS akademik veya genel: 6 (speaking:6) puanlarını almak.

Bu alımların yanı sıra optisyenler her yıl 15 bin civarında personel alımı yapılan Adalet Bakanlığı’nın icra ile zabıt katibi alımlarına başvuru yapabilirler. CTE’nin infaz koruma memuru alımlarına da başvuru yapabilen optisyenler yine bu kurumların şoför, hizmetli, destek personeli, mübaşir gibi alımlarına da başvuru yapabilir. Bu kurumlar Ön Lisans Kpss 70 ve üzerini puan kabul ediyor ve ayrıca Adalet Bakanlığından Ocak ayına kadar yeni bir 15 bin personel alım ilanı bekleniyor.

Bunların yanı sıra optisyenler, İŞKUR’da yayımlanan polisevi, öğretmenevi vb. tesislerde memur alımlarına başvuru yapabilecekleri gibi, DPB üzerinden yayımlanan TCDD, MTA, DSİ, Belediyeler, Üniversiteler, Bakanlıklar, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Eti, TTK gibi kurumların memur, zabıta, şoför, hizmetli, veri hazırlama ve kontrol işletmeni gibi kadrolarına Kpss 60 veya 70 üzeri puanlar ile başvuru yapabilirler.

Bugün sayıları 50’ye ulaşan optisyenlik okullarından binlerce genç optisyen mezun olmaktadır. Mezun olan binlerce optisyenin ise mesleğini icra etmesi günümüz şartlarında imkansız haldedir. Gençlere buradan tavsiyemiz şudur; sizler Ön Lisans seviyesinde Üniversite eğitimi almış genç, dinamik cevherlersiniz, mesleğiniz optisyenlik olabilir ama bu Üniversite eğitiminiz sizlere sadece optisyenlik alanında katkı sağlamıyor dolayısıyla Ülkemizin kendini yetiştiren her bireye ihtiyacı vardır.

Daha önceden de yüzlerce optisyen arkadaşlarımız bu tür ilanlara başvuruda bulunarak iş hayatlarını yeniden şekillendirdiler bu durum sizler için neden olmasın!

Umarız hazırladığımız personel alımı derlemesi optisyen gençlerimize rehber olmuştur.

İlanlar:

Milli Savunma Bakanlığı astsubay ilanı:

http://euygulama.dpb.gov.tr/dpb_web/menu/yeni_PDF.aspx?7f6c1d8a-f8cc-4da6-a36e-d1d06f7e301e

Türk Hava Yolları pilot ilanı:

https://careers.turkishairlines.com/acik-pozisyonlar/thy-ao-yetistirilmek-uzere-ii-pilot-aday-adayi-ariyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*