Ana Sayfa Öne Çıkarılan İçerik Optisyenlerden Devlete Kadro Çağrısı

Optisyenlerden Devlete Kadro Çağrısı

1
PAYLAŞ

Optisyen.info olarak, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve TBMM Dilekçe Komisyonu’na yaptığımız başvuruların yanı sıra şimdi de Change.org adresinde optisyenlerin eğitim, istihdam ve kadro sorunlarını dile getiren bir imza kampanyası başlattık. Siz değerli meslektaşlarımızdan ve duyarlı vatandaşlarımızdan kampanyaya imza vererek destek olmanızı istiyoruz. Bu imzanın senin için neden önemli olduğunu imzada belirtirsen bu yazımızda yayınlamak isteriz.

Sesimizi duyurabilmek ve daha fazla imza toplayabilmek için bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Kampanyayı imzaladığınızda aşağıdaki yazı; T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderiliyor:

Optisyenlik bölümü mezunları olarak son yıllarda yaşananlarla birlikte sözüm ona sağlık mesleği olan optisyenlik konusunda ciddi kaygılarımız var. Optisyenlik programlarına sınavsız geçişin kalkması, vakıf üniversitelerindeki atölye donanımı eksikliği ve akademisyen yetersizliğine karşı YÖK’ün rahat ve disiplinsiz oluşu hepimizi kaygılandırıyor.

Bu alanda yetişmiş elemanlara ihtiyaç olduğu konusunda hemfikiriz. Meslektaşlarımız yükseköğretim programlarında yeterli eğitimi alamazken, bir de optisyenlik müesseselerini ticarethane olarak gören iş yeri sahipleri tarafından sömürülmek işten bile değil.

Eskiden iki elin parmaklarını geçmeyen optisyenlik programları, sınavsız geçişin kalkmasıyla birlikte 2015 yılında 41 programa ulaştı. Vakıf üniversitelerinin ticari rantı bir yana, verdikleri eğitimin “göz sağlığını” göz ardı ettiğini düşünüyoruz. Optisyenlik programlarının atölyeye ve bu alanda yetişmiş optisyen akademisyenlere ihtiyacı var. Fizik lisans bölümünden mezun kişi, optisyenlik eğitimi vermemeli.

1992’den bu yana optisyenlik programları mezun veriyor ama halen devlet kadrolarında optisyen yok. Aldığımız eğitimlerle ilişkili olarak, SGK bünyesinde reçete inceleme birimlerinde, İl Sağlık Müdürlüklerinin ilgili bölümlerinde optik medula sistemi reçetelerinin kontrol ve denetiminde, bölge müdürlüklerinde denetim ve inceleme birimlerinde ve sağlık kuruluşlarının göz sağlığıyla ilgili bölümlerinde istihdam edilmek istiyoruz.

Optisyenlerin kamuda istihdamının sağlanmasının optik sektörünün geleceği ve halkın görme sağlığı açısından yararlı olacağını düşünüyoruz. Optisyenler olarak sağlık hizmeti veriyoruz ve özel sektörün beraberinde devlet kadrosunda da çalışma hakkımızın olduğunu düşünüyoruz.

Saygılarımla, [Adın]

Kampanyayı imzalamak için tıklayın

Kampanyayı imzalayan bazı kişilerin yorumları:

İzmit, Melek İnce: “Yarınıma güvence istiyorum.”
Ankara, Osman Turhan: “Optisyenlik ve gözlükçülük mesleğinin geleceği için kadro istiyorum.”
Hatice Karabulut: “Çocuğumun geleceği için kadro istiyorum.”
İstanbul, Betül Çolak: “Çalışma alanlarımız daraldığı için kadro istiyorum.”
Sivas, Gizem Keleş: “Bir optisyen olarak devlette çalışma hakkım olduğunu düşünüyorum.”
Muğla, Güzide Akalın: “Kamuda optisyen unvanımı kullanmak istiyorum.”
Gaziantep, Melike Nur Özen: “Mesleğimin gidişatı beni endişelendiriyor.”
Antalya, Aysun Şahin: “Halkın sağlığı açısından önem taşıdığını düşünüyorum.”
Eskişehir, Gülçin Gündoğan: “Çok fazla sayıda optisyen mezun olacağını düşünüyorum.”
Malatya, Hatice Eren: “Bir optisyen ve sağlıkçı olarak hastanede çalışmak benim de hakkım.”¹

Kaynaklar

  • Opt. Çağatay Gülümser, “www.optisyen.info”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*