Optisyen.info

Optik Sözlük – R Harfi

r-harfi1Radyasyo: Yayılma.

Radyus: Yarıçap, yarıçap ile ölçülen daire ölçümü.

Refraksiyon: 1. Işığın kırılması. Bir ışığın saydam bir cisimden geçerken yönünü değiştirmesi. 2. Gözün kırma gücü ve görsel kırılma kusurlarının düzeltilmesi ile ilişkili fiziksel optik bilimi.

Refraksiyonist: Refraksiyon ölçümleri ile uğraşan pratisyen.

Refraktif: Kırma.

Refraktif cerrahi: Lasik, lasek, PRK vs ile gözdeki miyopi, hipermetropi ve/veya astigmatizma gibi görme kusurlarını düzelterek, net görmenin sağlanmasını amaçlayan cerrahi işlem (bu işlem excimer lazer cihazı veya elmas bıçakla ya da radyo dalgalarının ısı etkisi ile yapılmaktadır.)

Refraktif indis: Işığın havadaki hızının, optik ortamdaki hızına olan oranı.

Renklendirilmiş camlar (boyama): Binlerce renk çeşidi olabilir. Deneme yöntemiyle kullanıcı kendine özel renk çıkarabilir. Renklenme sadece güneş gözlüklerinde olmaz. Genel olarak bütün camlara uygulanabilir. Bina içerisindeyken hafif renklenme floresan ışınlarının parlaklık etkisini azaltır.

Güneş gözlüklerinde koyu renklendirme UV koruma ile birlikte kullanılır.

Organik gözlük camlarına, sıcak renklendirme tekniği ile hafif renk verilebilir.

Solüsyonun içerisinde ne kadar tutulursa o kadar koyu renklendirme elde edilir.

Rehabilitasyon: Eski hale gelme, iyileştirme.

Rejenerasyon: Kendini yenileme eyleme.

Renk: Işığın değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıma nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır. Tüm dalga boyları birden aynı anda gözümüze ulaşırsa bunu beyaz, hiç ulaşmazsa siyah olarak algılarız.

Renk aberasyonu: Merceklerde ve gözün optik sisteminde mavi ve yeşil ışınların kırmızı ışına göre daha fazla kırılması.

Renk körlüğü: Normalde olması gereken koni hücrelerinin veya fotopigmentlerin olmaması ya da yetersiz işlev yapmalarına bağlı olarak renkli görmenin bozuk olmasıdır.

Renkli koruyucu camlar: Gözleri tabii ve suni ışık kaynaklarının zararlı ışınlarından korumak içn beyaz camların hamuruna, yapılışları esnasında çeşitli oksitleri katmak suretiyle elde edilen ve zararlı ışınlara karşı koruyan renkli camlardır.

Renk türüne göre kullanım yerleri: 

Yeşil (green): Günlük kullanım için en ideal gözlük lensi rengidir. Gözü zorlayan parlak ışığı azaltır, parlak ışıkta iyi kontrast sağlar ve renklerin gerçek şekilde algılanmasına kolaylıkla imkan verir.

Sarı (yellow): Sarı renkli lensler güneşe karşı koruyucu gerçek boyalı lensler değildir. Az ışıklı ortamda, alacakaranlıkta, akşam ve gece araç kullanırken idealdir. Sisli hava ortamında görüş mesafesini artırdığından sürücü gözlüğü ya da gece gözlüğü olarak da adlandırılır. Sarı renkli gözlük lensi, mavi rengi absorbe ettiği için kontrastı arttırıcı bir filtrasyon yaparak keskin görüş sağlar. Özellikle bulutlu  günlerde, düşük ışıkta kontrastı arttırır. Görüntü algılanmasında derinlik sağlar.

Kahverengi (brown): Günlük kullanım için en ideal güneş gözlüğü lensidir. Kontrast arttırıcı özelliğe sahiptir. Yelkencilik, balık tutma, kayak ve benzeri sporlarda yüksek ışık parlamalarına karşı mükemmeldir. Bulutlu havada ve güneşlenirken idealdir.

Koyu kırmızı kahve (crimson brown lenses): Golf sporu için idealdir.

Çevre ve hava koşullarında gözün daha iyi focus yapmasına imkan verir, mavi rengi tutar, kontrast arttırıcı özelliği vardır.

Bronz kahverengi lensler (bronze brown lenses): Çok yönlü kullanıma uygun olan lenslerdir. Golf, bisiklete binme, yürüyüş yaparken, atış sporlarında, araç sürerken kullanımı tavsiye edilir.

Gri (grey) lensler: Genel amaçlı kullanım için renklerin en iyisidir.

Son derece doğru ve kusursuz bir görüşe imkan verir. Bütün renkleri eşit şekilde absorbe eder. Koşarken, bisiklete binerken, golf oynarken kullanımı çok uygundur. Kontrast arttırıcı özelliği olmamasına rağmen gerçek renklerin algılanmasına kolaylıkla imkan sağlar.

Kırmızı: Avcılık ve kayak sporunda önerilir. Düşük ışık da görüntünün algılanmasında derinlik sağlar. Açık berrak (renksiz) şeffaf ve çok açık tonlu güneş gözlüğü lensleri; Gözleri UV’den yabancı cisimlerden ve rüzgardan korur.

Renklerin önemini değiştirmeden azami görüş verir. Işık geçişine imkan verir.

Kapalı mekanlarda atış sporunda, endüstriyel alanlarda, diş hekimliğinde, gece araç kullanırken ve benzer aktivitelerde önerilir.

Vermillion lenses/pale rose: Alev kırmızısı/soluk pembemsi kırmızı, gül rengi lenslerdir. Atış sporları, golf, kayak sporları için önerilir.

Düşük ya da yapay ışık koşulları olduğu zaman, sıcak renklerin yoğunluğunu detaylı olarak ve derinliğine görmeyi arttırır.

Nötr koyu maviye çalar renkli lensler: Renkleri çarpıtmadan sporla ilgili her türlü aktivitede idealdir. Genel kullanım amaçlı lenslerdir.

Sonuç olarak önerilen en ideal güneş gözlüğü lens rengi: Gri, kahve ve yeşildir.

Replasman: Değiştirme.

Retina: Görmeyi sağlayan ışığa ve renge duyarlı hücrelerin bulunduğu göz tabakasıdır. Retina, göz küremizin iç yüzeyini kaplar, ince yarı saydam ve hafif pembe-kırmızı renkli bir zardır. Retina, göz küresi boşluğuna bakan iç kısımda duyusal (nörosensoriyel) tabaka ve dışa doğru kısımda pigmentli tabakadan oluşan iki katmanlı bir yapıdır. Retina, latince ağ anlamına “rete” kelimesinden türemiştir. Türkçe karşılığı da ağ tabakadır. İçerisindeki kan damarlarının görülebilir ağsı yapısı nedeni ile bu ismi almıştır.

Retina deklomanı: Görmemizi sağlayan retina dokusunun çekilerek yerinden ayrılmasıyla kişinin görmesinin aniden bir perde gibi azalması durumu.

Retinopati: Dağınık yüzeyel soluk alanla, retina içi kanamalar, bazen de optik disk şişmesi ile karakterize tablo.

Retina pigment epiteli: Altıgen şekilli tek sıra melanin pigmenti içeren hücrelerden oluşan bir tabakadır. Duyusal retina ve koroid katmanları arasında yer alır. Gözün arka kutbuna yakın kısımdaki RPE hücreleri uzun ve incedir. Perifere doğru gittikçe hücreler yassılaşır. Hücrelerinin göz içerisine doğru retinaya bakan kısımlarında mikrovilli denilen mikroskopik katlantılar bulunur. Bu katlantılar duyusal retinada yer alan rod ve koni hücrelerinin dış kısımlarını sarmalar. Rod ve koni hücrelerinin dış kısımları periyodik olarak uzar ve fazlalık kısımları RPE hücreleri tarafından metabolize edilerek temel yapı taşlarına dek yıkılır. RPE hücreleri birbirlerine sıkı bir şekilde bağlanmıştır. Bu sayede sistemik dolaşım ve duyusal retina arasındaki geçiş bariyerine katkıda bulunur ve retinaya toksik maddelerin ulaşmasını kısıtlar. Duyusal retina ile RPE arasında potansiyel bir boşluk vardır. Buradan bir ayrılma olursa retina dekolmanı gelişir.

Retinoskop: Gözün refraktif gücünü ölçmeye yarayan, varsa hata payı düzeltme değerlerini ölçmeye yarayan alet.

Retinoskopi: Gözün kırma kusurlarının tespiti işlemi.

Retreskopik açı: Çerçeve açısına bağlı olarak sap açısının yükselmesi. (Yüzün dikey düzleminden çerçevenin alt düzleminin uzaklaşma açısı). Aynı zamanda pantaskopik açıdaki azalmayı ifade etmek için de kullanılır.

Rijit: Sert.

Rim halkası: Çerçevede lensin çevresini kaplayan, lensin güvenle çerçevede durmasını sağlayan, çepeçevre içi oyuk şeklinde boş halka.

Rotasyon: Dönme.

Rotasyon merkezi: Gözün bütün noktalarının etrafında döndüğü farz edilen hayali noktaya rotasyon merkezi denir. Primer bakışla yakın bakış arasında da 50-10 derecelik bir açı vardır. Dönme merkezi sonucu primer ve yakın bakışta, gözün optik merkezden bakması için 80-100 derecelik bir açı ile tasarlanarak üretilmesi gerekir.

Anonim

Çağatay Gülümser

Herkese merhaba, ben Çağatay. 2014 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Optisyenlik programından mezun oldum. Edirne’de bir optik firmasında mesul müdür olarak görev yapmaktayım. Yazmayı, çizmeyi, video çekmeyi ve teknolojiyi seviyorum.

Yorum Ekle

*

Bizi Takip Edin

Göz sağlığına dair daha çok bilgi için bizi diğer sosyal ağlardan da takip edebilirsin.