Ana Sayfa Öne Çıkarılan İçerik Lazer ameliyatları söylenildiği gibi masum mu?

Lazer ameliyatları söylenildiği gibi masum mu?

0
PAYLAŞ

Lazer ameliyatlarının gizlenen karanlık yüzü

“Adaletsizliği bir yangından daha çabuk önlemeliyiz.” (Herakleitos)

Gözün kırılma kusurlarının lazer cerrahisi ile düzeltilmesi son yılların en tartışmalı konusudur. Lazerle yapılan bu işlem, estetik kozmetik cerrahidir, sağlık açısından yapılma zorunluluğu da yoktur. Endikasyonları son derece sınırlıdır. Gözlük kullanıcısı ile hekim arasında belirlenir.

Göz kusurları, doktorlar tarafından hastalık olarak tanımlanmakta, görsel ve yazılı basında yaptıkları açıklamalarda “Göz bozukluklarının tedavisi” demektedirler. Bu çok yanlış bir tanımlamadır, göz bozukluğu değil, kırılma kusurları(Optometri ve Tıp biliminde refraction errors olarak geçer), tedavi değil düzeltme tanımı kullanılmalıdır. Görme kusuru olan insanlar hasta değildir. Tedavi kelimesinin kullanılması yanlıştır. Bir hastalığın iyileştirilmesine tedavi denir. Sağlam bir organdaki kusuru gidermek için yapılan estetik ameliyat, tedavi olarak tanımlanamaz. Sosyal güvenlik kurumları hastalıkların tedavisinde, ödeme yapmalıdır. Meslektaşlarımızın da yazılı ve görsel basında yapacakları açıklamalarda buna çok dikkat etmeleri gerekir.

Hiçbir cerrahi işlem, hiçbir cerrah kusursuz değildir. Lazer teknolojileri “muhteşem”, “devrim” tanımlamaları ile topluma sunuluyor. Bu alanda teknoloji kadar cerrahın becerisi önemlidir. Deneyimsiz bir cerrahın vereceği zararlar hiçbir teknoloji ile telafi edilemez. Her cerrahın da bu alanda başarısız deneyimi mutlaka vardır.

Lasik Cerrahisi, oftalmoloji alanında hızla gelişen teknolojik bir alandır. Bugün mükemmel, muhteşem diye topluma takdim edilen teknolojiler yarın ömrünü tamamlayıp bir tıp felaketi olabilmektedir. Geçmişi kapsayan bir inceleme yapıldığında bu acıları çeken insanları görürüz. Günümüzde bu alanda kullanılan hiçbir teknoloji son ve mükemmel değildir. Gelişme süreci devam edecektir. Belki günümüzde kullanılan teknolojiler dört yıl sonra, ilkel bulunacaktır.

“kartal gözü” “gözlüğünüzden kurtulun, gözlüğünüzü atın” Bu davetlerin karşı konulamaz dayanılmaz bir çekiciliği ve cazibesi vardır. Reklâmlar gözlük kullanıcılarının beklentileri yükseltmekte, asla gerçekleşmeyecek vaatlerle bilinçaltlarına, beyinlere kazınmaktadır. Bu aşamadan sonra gözlük kullanıcısına hangi lasik komplikasyonunu anlatırsanız anlatın dinlemez. Artık onun beklentisi kartal gibi, süper vizyon görmek ve gözlükten kurtulmaktır, Bu yaklaşım tarzı bilimsel olmadığı gibi, toplumun ve fertlerin göz ve görme sağlığı açısından da etik değildir. İnsanların bilgisizliği istismar edilmektedir.

Başarı oranı propagandalarda söylendiği gibi 0 değildir. Uzun dönemde göz üzerinde ne gibi etkiler yaratacağı hakkında elde edilmiş bir bilgi veri tabanı yoktur. En büyük risk de budur.

Lasik ameliyatlarının %5 oranında görülen geri dönüşümü olmayan riskleri vardır.36 ay kadar sonra bile görülebilen “ektazi” denilen kornea erimesi riski, kornea nakline kadar götürür ve bunun tedavi masrafları daha yüksektir. En tehlikeli ve feci lasik koplikasyonlarından olan Ektazi (kornea erimesi ) olmuş insanlar, bütün Dünyada olduğu gibi maalesef ülkemizde de bulunmaktadır. Bazı komplikasyonlar aylar, yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir.

Lazer (Lasik) sağlam, saydam, şeffaf göze uygulanan ve geri dönüşümü olmayan estetik bir cerrahi yöntemdir. Göz statik(Durağan) yapıda bir organ değil, yaşayan ve yaşlanan bir organdır. Bu nedenle ömür boyu refraksiyon kusurlarını düzeltme iddiası bilim dışıdır. Bunu hiç kimse garanti edemez. İnsanın görme kusuru zamanla değişir, cerrahi işlem, refraksiyon kusurunu hayat boyu düzeltmez. Her şey düzgün gitse dahi 40 yaşından sonra presbiyopi dediğimiz, yakın görme kusuru meydana gelecektir. Günümüzde kullanılan lazer teknolojileri ile presbiyopi için cerrahi bir çözüm yöntemi mevcut değildir.

Operasyon sırasında kornea üzerinde keserek açılan Flap( kapakçık) asla tamamen iyileşmez, yıllar sonra bir darbede tekrar yerinden oynayabilir. Lasik olmuş kişi kornea vericisi olamaz. Bu ameliyat kornea dokusunun yapısal sağlamlığını azaltır. Kapağın(flap) altında bırakılan korneayla ilgili yatağın emniyetli olduğu söylenen miktarı, sadece bir tahmindir. Flap kırışıklığı, Kornea delinmesi, çok nadir de olsa Bıçağın ön kamaraya girmesi, Kalıcı körlük gibi ciddi sonuçlar çok az oranda da olsa maalesef ortaya çıkabilir. Numaranın geri dönmesi sebebi tam olarak bilinmemektedir. .Yetersiz düzeltmenin aksine numaranın geri dönmesi daha geç, genellikle bir ay sonra gelişmektedir. Yüksek miyoplarda sık karşılaşılan bir problemdir. Fazla düzeltme, düzenli yada düzensiz astigmatizma, enfeksiyon, gece görme güçlükleri, gözü kamaştırıcı biçimde parlama, ışık halkası, sisli, pulu görüntü algılaması, gözde yabancı cisim varmış hissi, ağrı, kuru göz oluşması, yıldız patlaması, ışık saçılması, hayalet görüntü, Loş ışıkta objelere bakıldığında çift görme, gece trafikte araç sürerken güçlükler, Hale ışık halkası oluşmuş bir görüntü algılaması, bu oran “–30 olguda bildirilmektedir-FDA. Yüksek refraksiyon kusuru olanlarda küçük optik zon kullanılmasına bağlı olarak daha sık görülmektedir. Eğer lasik işlemi geniş pupillaya sahip miyoplara uygulanmışsa bu komplikasyon kaçınılmazdır. Kimsenin gece görüşü bu teknolojiler tarafından mükemmelleştirilememektedir. Gece görüşündeki azalmanın asla geri dönüşümü de yoktur.

Günümüzde hangi teknoloji kullanılırsa kullanılsın; hiçbir refraktif cerrahi işlem, gözlüğü hayat boyu tamamen elimine edememektedir. İnsanın kartal gibi görebileceği iddiası bilim dışıdır. Lasik işleminin tekrarlanması miyopinin ilerlemesine engel değildir. Epitel yürümesi, kornea erimesi maalesef en önemli komplikasyon olma özelliğini sürdürmektedir.

Görme kusurlarının düzeltilmesinde, Gözlük en uygun, ucuz, hiçbir yan etkisi olmayan tek optik sağlık gerecidir.

“Dünyada en güzel, en pahalı resim ve tablolar bir çerçeve içinde belirginleşir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*