Ana Sayfa Nedir? Koruyucu gözlük nedir?

Koruyucu gözlük nedir?

0
PAYLAŞ

Faaliyetlerden dolayı göze gelecek, darbe, gaz, kimyasal madde ve bu gibi zararlı etkilerden gözü korumak için çalışırken veya bazı spor dallarında kişinin kullanması zorunlu olan gözlük.

  • Taşlama,
  • Elektrik kaynağı, elektrik ve oksijen kaynağıyla çalışanlar ultraviyole ve infrared (kızıl ötesi) ışınlara maruz kalırlar. Bunun için koyu mor renkli, yandan korumalı kaynak gözlükleri veya aynı özelliklerin yanı sıra kızgın parçalardan koruyan kaynak maskeleri kullanılır. Kullanım alanına göre renkleri ve dalga boyları değişmektedir. Potansiyel ışık tahribatı bulunan ortamlarda çalışan kişilerin korunmasında endüstriyel lensler kullanılır.
  • Oksijen kaynağı,
  • Lazer ışınları retina dokusu için çok tehlikelidir. Lazer ışınlarına karşı, ışığın bilinen dalga boyuna göre hazırlanmış GOGLES (pilot gözlüğü) tipi koruyucu gözlükler kullanılır.
  • X-RAY (röntgen) ışınlarına karşı, kurşun içeren süper protexn gözlükler kullanılır.
  • Görüntülü terminallerde çalışanlar, monitörden akseden radyasyondan korunmada hafif pembe renkli lensleri kullanabilirler. Bu lensler hem floresan ışığı hem de ekrandan yansıyan UV’yi absorbe etmektedir.
PAYLAŞ
Önceki İçerikKortikal katarakt nedir?
Sonraki İçerikKromatik aberasyon nedir?
2014 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Optisyenlik programından mezun olup Edirne’de bir optisyenlik müessesesinde mesul müdür olarak görev yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*