Ana Sayfa Nedir? Hard coating (sert kaplama) nedir?

Hard coating (sert kaplama) nedir?

0
PAYLAŞ

İki yolla yapılır:

  • İç gerilimi elimine etmek için, cam malzeme iç gerilimlerin ortadan kalktığı tavlama sıcaklığına kadar ısıtıldıktan sonra, gerilim oluşturmayacak bir sıcaklığa kadar kontrollü bir hızda soğutulur. Bu ısıtma ve kontrollü soğutmaya “Otavlama” denir ve tünel fırınlarda (tavlama fırınları) yürütülür. Tavlamanın hızı cidar kalınlığına göre değişir. Gerilimi alınmış cam malzemeler gerektiğinde ısıl ya da kimyasal yolla temperlenerek dayanıklılıkları arttırılır. Temperleme yoluyla cam malzemenin içinde çekme, yüzeyinde ise basma gerilmesi oluşturulur. Yüzeyde düzgün bir kompresyon dağılımı, cam malzemenin mekanik dayanımını ve basınç dayanımını önemli derecede arttırır.
  • Kimyasal sertleştirme ile: İşlem, bir sıcak tuz banyosudur. Lens yüzeyindeki sodyum (Na), daha iri partiküllü olan potasyum (K) ile yer değiştirir. Bu olay, lensin dış yüzeyinde, iç kısmına oranla, daha büyük bir gerilim meydana getirir. Kimyasal işlem daha çok zaman gerektirir.
PAYLAŞ
Önceki İçerikHalo nedir?
Sonraki İçerikHarmanlaşmış bifokal nedir?
2014 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Optisyenlik programından mezun olup Edirne’de bir optisyenlik müessesesinde mesul müdür olarak görev yapmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*