Ana Sayfa Gözlük Gözlük camının üretimden müşteriye inanılmaz yolculuk hikayesi

Gözlük camının üretimden müşteriye inanılmaz yolculuk hikayesi

0
PAYLAŞ


Bir gözlük camı çerçeveye montajı yapılana dek oldukça uzun bir süreçten geçer. Mineral cam üretimi herhangi bir bombesi olmayan bir camla başlar. Doğal hammaddeler (kuartz, potasyum karbonat, soda gibi) 1400 ila 1500 santigrat derecede cam bir karışım haline getirilmek üzere eritilir. Daha sonra bu camlar otomatik olarak pres makinesine girer ve 1 ila 3 cm kalınlığında yuvarlak bir cam blok biçiminde preslenir ve işlenir – işte bu haliyle camın herhangi bir bombesi bulunmamaktadır, yani cama “hammadde” adı verilir. Bu haliyle mineral cam, adeta işlenmemiş bir elmasa benzer.

Camı işleme süreci

Camın ön yüzeyi şu üretim adımıyla işlenmektedir: Elmas bir yontma aleti ile tam olarak belirtilen yüzey şekli ve son dokunuşlar cama işlenmektedir. Cam parlatma işleminden sonra gereken şeffaflığını kazanmaktadır. Böylece ön yüzeyi tamamen bitmiş, içinden bakınca karşı taraf görünen bir cam elde edilmiş olur.

İleri işlem basamaklarının ardından, bitmiş mineral camlar ya sipariş edilen reçete değerlerine uygun olarak işlenir ya da hızlı siparişler için standart, yaygın reçete numaralarına göre hazır stok camı olarak işlenirler. Her iki çeşit de çok farklı biçimlerde işlenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*