Ana Sayfa Göz Sağlığı Çocuk ve Göz Gözde Çapaklanma, Yanma, Batma ve Kızarma

Gözde Çapaklanma, Yanma, Batma ve Kızarma

0
PAYLAŞ

Bir çocuğun gözündeki çapaklanma gibi belirtiler genelde pek önemsenmez. Çapaklanmanın uykudan kaynaklı doğal bir salgı olduğu düşünülür. Oysa, normal doğum sırasında anneden bebeğe geçebilen bazı enfeksiyonlar bebeklerde bu tür yakınmalara yol açabilir. Göz nezlesi, gözyaşı kanal tıkanıklığı gibi faktörler gözde çapaklanma yapabilir. “Gözde çapaklanma deyip geçmemek gerektiğini” belirten Dünya Göz Hastanesi göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Elvan Yalçın, çocuklarda çapaklanma, kanlanma gibi yakınmalara yol açan faktörler konusunda bilgi veriyor.

Bebeklerde gözde çapaklanma ve kanlanma neden olur?

Yeni doğan döneminde ortaya çıkan çapaklanma son derece önemli bir sorundur. Gonore (bel soğukluğu) ile herpes enfeksiyonları bebeklerde çapaklanma ile belirti veren ciddi göz problemlerine sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar anneden bebeğe normal doğum sırasında geçebilir. Gonore (bel soğukluğu) ilk 24 saatte müdahale edilmezse gözün delinmesine yol açabilir. Onun için bebeklere doğar doğmaz koruyucu amaçla gümüş nitrat damlatılır.

Cinsel yolla erkeklerden kadınlara geçen klamidyal enfeksiyonlar da bebeklerde çapaklanma yapan enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Bir diğer faktör ise doğum sırasında gerekli hijyen koşullarının olmamasından kaynaklanan enfeksiyonlardır. Bebekte doğumsal olarak ortaya çıkan bu enfeksiyonların damlalarla hızlı bir şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir. Enfeksiyonlara ilaveten gözyaşı kanal tıkanıkları da gözde çapaklanmaya yol açabilir.

Bu enfeksiyonlar doğumdan hemen sonra mı ortaya çıkar, nasıl anlaşılır?

Gonoreye, yani bel soğukluğuna bağlı enfeksiyon doğumdan sonraki ilk 48 saat, diğerleri ise 5 ila 7 gün arasında belirti verir. Klamidyal enfeksiyonlarda bu süre 10 güne, hatta 1 aya kadar uzayabilir. Önemli olan söz konusu enfeksiyonları hemen tespit edip, tedavi edebilmektir.

Çocuklarda Göz Nezlesi

Gelelim çocuklardaki çapaklanmaya… Çocuklarda çapaklanma neden olur?

Çocuklarda sulanma ve çapaklanmaya sebep olan faktörler arasında ‘viral konjonktivitler’ başı çeker. Halk arasında ‘göz nezlesi’ diye bilinen viral konjonktivitler, özellikle bahar aylarında, kreşe ya da okula giden çocuklar arasında salgınlar halinde görülür. Çocuklarda çapaklanmaya yol açan sebepler arasında gözyaşı kanal tıkanıklıkları da yer alır.

Viral konjonktivit nasıl bir hastalıktır? Çapaklanma dışında çocuklarda hangi şikayetlere sebep olur? 

Konjonktivit ya da diğer adıyla ‘göz nezlesi’ üst solunum yolunda enfeksiyona neden olan virüslerin gözlerde de enfeksiyon yapmasıyla oluşur. Konjonktivite bağlı olarak çocuklarda göz sulanması, gözde kanlanma, kaşıntı, batma gibi şikayetler görülebilir. Bazı konjonktivitler çok ağır geçebilir. Böyle vakalarda gözde şişme ve şiddetli ağrı ortaya çıkabilir.

Konjonktivit tek gözde mi yoksa iki gözde mi olur?

Enfeksiyon her iki göze de bulaşabilir. Ortalama bir hafta kadar sürer. Ama bazı ağır vakalarda iyileşme bir ayı bulabilir.

Göz Nezlesinde Tedavi

Viral konjonktivitlerin tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi göz damlalarıyla yapılır. Viral konjonktivitlerin tedavisindeki bir diğer önemli nokta ise istirahattır. Hastaların bol sıvı almalarının ve C vitamini desteğinin viral konjonktivitlerin çabuk atlatılmasındaki etkisi de oldukça fazladır. Ailelere enfeksiyon geçirmekte olan çocukların beslenmesinde C vitamini açısından zengin meyvelere ve sebzelere ağırlık vermeleri önerilir.

Konjonktivitte Göz Tembelliği Riski

Konjonktivit başka göz hastalıklarına neden olur mu?

Konjonktivit deyip geçmemek gerekir. Eğer bir bebek ağır bir konjonktivit geçirirse, tek gözü çok şişip kapanırsa ve bu tablo beş gün veya daha uzun sürerse, o gözde tembelliğe neden olabilir.

Viral konjonktivitlerden ya da halkın arasındaki ismiyle göz nezlesinden çocukları korumak için nelere dikkat edilmeli?

Viral konjonktivitler yakın temasla, öpüşmeyle, kalem, kalemtıraş gibi malzemelerin ortak kullanımıyla bulaşabilir. Çok bulaşıcı olan bu enfeksiyon bazen havadan bile geçebilir. Bu nedenle viral konjonktivite yakalanan çocuklar aktif enfeksiyon boyunca yani yaklaşık 4-5 gün okula gönderilmemelidir. Böylelikle enfeksiyonun salgın haline gelerek, okuldaki diğer çocuklara geçmesini bir ölçüde önlemek mümkün olur. Evde diğer kardeşlere ve aile bireylerine bulaşmayı önlemek için mümkünse çocuğun odası ayrılmalıdır. Ortak havlu kullanımından kaçınılmalı ve eller sık sık yıkanmalıdır.

Alerjik Konjonktivit (Göz Nezlesi)

Peki, konjonktivit yani halkın bildiği ismiyle “göz nezlesi” alerjik kökenli olabilir mi?

Evet, alerjiye bağlı olarak da göz nezlesi denilen tablo ortaya çıkabilir. Güneş alerjisi ve polen alerjisi konjonktivite sebep olan faktörler arasında başı çeker. Alerjik durumlarda tedavi için mutlaka hekimin önerdiği göz damlarının uygun sürelerde kullanılması gerekir. ‘Çocuğu rahatlatıyor’ diyerek kortizonlu damlaları çok kontrolsüz bir şekilde uzun süre kullanan aileler var. Oysa kortizonun dört haftadan uzun süre kullanımına bağlı olarak gözde katarakt, glokom gibi birtakım hasarlar meydana gelebilir. Kortizon tedavisinin dört haftadan uzun sürmesinin göz tansiyonunu yükselttiği de birçok çalışmayla gösterilmiştir. Alerjik göz nezlesine karşı alınması gereken önlemlerden biri de, güneşli havalarda çocukları şapka ve gözlükle korumaktır.

Kaynaklar

  • Op. Dr. Elvan Yalçın, “Sorularla ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları: 16 Uzmandan Göz Sağlığına Dair Her Şey”, İstanbul: Sağlık Adası Yayınları, Nisan 2012. s. 395-397.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*