Ana Sayfa Göz Sağlığı Göz Tansiyonu Göz tansiyonu krizi nasıl tedavi edilir?

Göz tansiyonu krizi nasıl tedavi edilir?

0
PAYLAŞ

Göz tansiyonun ciddi yükselmelerinde ilk yapılması gereken şey serumla ya da bazı haplarla acilen göz tansiyonunu düşürmeye çalışmaktır. Bundan sonraki aşamada gözün renkli kısmından (iris) lazer yardımıyla küçük delik açılması gerekir. Bunun nedeni gözün tekrar krize girmesini engellemektir.

Sağlıklı bir kişide gözün arka tarafında üretilen sıvı, göz bebeğinden öne gelip renkli kısmın çevresinde bulunan 360 derecelik kanal sisteminden dışarı atılır. Göz tansiyonu krizinde bu sıvı göz bebeği ile mercek arasından öne geçemez, arkada birikir. Sıvı birikmesi gözün renkli kısmını öne iter ve basınç yükselir. İşte, gözün renkli kısmına lazer ile açılacak delik kriz mekanizmasını kırar, sıvı geçişi için yeni bir yol oluşur.

Erken dönemde bu tedavinin yapılmasının önemi büyüktür. Çünkü geç kalınmış vakalarda sıvı çıkış yerlerinde kriz sırasında birbirine temasa bağlı olarak yapışıklıklar gelişebilir. İşte bu aşamadan sonra lazer yapılsa da fayda etmez. Hastada kronik tansiyon gelişir. Böyle hastalara ameliyat gerekebilir. Dolayısıyla gözün sıvı çıkış yerinin darlığının erken saptanması ve önceden gözün renkli kısmına delik açılarak tedbir alınması çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*