Ana Sayfa Göz Sağlığı Göz Tansiyonu Göz tansiyonu hangi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir?

Göz tansiyonu hangi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir?

0
PAYLAŞ
  1. Başka göz hastalıkları (ör; göziçi iltihapları), yine göziçi sıvısının denize ulaşmasını engelleyen yapışıklıklara neden olarak göz basıncını yüksel­tebilir.
  2. Vücut tansiyonu yüksek olan kişilerde göz tansiyonu da yüksek olabilir veya göz tansiyonunun zararlı etkisi fazla olabilir. Tansiyon yüksekliği damarlarda direnci yükseltir, damarların iç tabakası kalınlaşır, daha az kan taşınır.
  3. Vücut tansiyonu düşük olan kişilerde göz tansiyonunun zararlı etkisi fazla olabilir. Yine daha az kan taşınıyor olabilir.
  4. Şeker hastalığı olan kişilerde damarlar zayıf olduğu için göz tansiyo­nunun zararlı etkisi fazla olabilir. Çünkü yine daha az kan taşınıyor olabilir.
  5. Şeker hastalığı olan kişilerde damarlar zayıf olduğu için göze yeterince kan ve oksijen (besin) ulaştırılamamaktadır. Göz beslenebilmek için yeni damar yolları açmak zorunda kalır. Bu damarlar zayıftır ve olmamaları gereken yerlerde meydana gelebilirler. Eğer göz sıvısının denize vardığı bölgede oluşurlarsa gereksiz bir baraj yapmış olurlar. Bu yüzden göz tansiyonunu yükseltebilirler.
  6. Guatra bağlı göz hastalığında, göz çevresindeki kasların ve gözün yaslandığı yağ yastığının şişmesi ve kalınlaşması nedeniyle göz sıvısının denize ulaşmasında engel meydana gelebilir.
  7. Kortizonlu göz ilaçları uzun süreli kullanımda göz tansiyonu hastalığı­na neden olabilir. Bu nedenle bu tip damlalar ve merhemler sadece ve tamamen göz hekiminin tavsiyesiyle ve kontrolünde kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*