Ana Sayfa Göz Sağlığı Göz Beyazında Et: Pterjium

Göz Beyazında Et: Pterjium

2
PAYLAŞ
Pterjium

Pterjium ya da göz beyazında et nedir? 
Gözün beyazının üzerini kaplayan soğan zarı gibi ince bir tabaka vardır. Bu tabaka normalde gözün renkli kısmında biter. Dolayısıyla gözün renkli kısmının etrafını da 360 derece çevreler. İşte bu tabakanın göz kapağının arasında kalan, açıkta kalan kısmının bozulup damarlanıp, göz bebeğinin üzerine doğru yürümesi ‘pterjium’ olarak isimlendirilir. Göz beyazındaki bu et halk arasında ‘kuş kanadı’ diye de bilinir.

Pterjium hangi yakınmalara neden olur?
Pterjium gözde batma, sulanma ve kızarıklığa yol açar. Sıcakta, özellikle banyodan sonra hastaların göz kızarıklığıyla ilgili yakınmaları artar. Pterjium göz bebeğinin üzerine doğru yürüyere görme alanını daraltabilir ve görmeyi engelleyebilir. Bazı tiplerinde gözlükle düzelmeyen ciddi derecede astigmat gelişebilir.

Gözde beyaz et oluşumunun nedenleri nelerdir? Pterjium oluşumunda kalıtımsal faktörün etkisi var mıdır?
Pterjiumun tam olarak neden çıktığı bilinememektedir. Hala bu konuda araştırmalar yapılmaktadır. Ancak kalıtımın bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Göz beyazında et oluşumuna güneş ışığına fazla maruz kalanlarda da sık rastlanır. Bu nedenle çiftçiler, denizciler, trafik polisleri arasında yaygındır. Pterjium zaman içinde yavaşça gelişir. Güneş ışınlarından korunmak yararlı olabilir. Ancak pterjiumun güneş ışığı risk faktöründen bağımsız gelişecebileceği de unutulmamalıdır. Pterjiumun kendi içinde tipleri vardır. Her pterjium dediğimiz şey aynısı değildir.

Tedavisi nasıl yapılır?
Pterjiumun cerrahi olarak alınması gerekir. Ameliyat lokal anesteziyle gerçekleştirilir. Yaklaşık 15 dakika sürer. Hastanede yatmak gerekmez.

Pterjiumun ameliyat sonrasında tekrarlama riski var mıdır?
Evet, göz beyazında et yeniden çıkabilir. Pterjium ameliyattan sonraki ilk 3 ay içinde tekrarlayabilir ve eskiye oranla daha çok problem yaratabilir. Yeniden oluşan pterjium daha kızarık, daha büyük ve daha fazla yapışık olabilir. Göz hareketlerinde engelleme yaratabilir. Özellikle genç insanlarda tekrarlama riski daha yüksektir. Kişinin yaşı ne kadar genç ise pterjiumun tekrarlama riski de o kadar fazladır.

Göz beyazında yeniden et oluşumunu önlemek için neler yapılması gerekir?
Göz beyazında etin tekrar nüksetme ihtimalini azaltmak için sadece pterjiumun alınması yeterli olmaz. Bazı özel tedavilerin de ameliyatla kombine edilmesi gerekebilir. Pterjium çıkartıldıktan sonra kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hastaya uygulanabilir. Bir diğer yöntem de ameliyatla birlikte kök hücre transferinin birlikte uygulanmasıdır. Bunun da nedeni hastalığın kök hücre yetersizliğiyle ilgili olduğuna dair görüşlerdir. Söz konusu yöntemde pterjium çıkartıldıktan sonra göz kapağının altında kalan kısımdan kök hücre alınır. Kök hücreler etin çıkartıldığı yere uygulanır. Böylelikle o bölgedeki kök hücre yetersizliği giderildiği için nüks riski en aza indirilir. Buna karşın yalnızca göz beyazındaki et çıkartılırsa nüks ihtimali artar.

Pterjium alındıktan sonra göz kapatılır mı? Ameliyata bağlı olarak hastalarda ne tür yakınmalar ortaya çıkabilir?
Ameliyat sonrası göz 1-2 gün kapatılabilir. Yaklaşık bir hafta kadar hastaların gözünde sulanma olabilir. Ameliyata bağlı olarak en büyük risk, alınan etin üç ay içinde tekrar çıkmasıdır. Göz hareketlerinin engellenmesi, astigmat gibi sorunlar da görülebilir.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba ben her iki gözümden ikişer kez pterjium ameliyatı oldum.2007 de olduğum son ameliyattan 15gün sonra sağ gözümden 2.nci kez ameliyat oldum.şimdi eskisinden daha kötü. Her defasında çektiğim acıyla kaldım. Bunun kesin çaresi yokmu.

    • kaç yasındasınız bende de var her iki gözümde kök hücre tedavisi ile tekrarlama riski çok az diyorlar bnde 24 yasındaym ameliyat düşünüyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*