Progresif camların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Ana Sayfa Forumlar Gözlük Progresif Camlar Progresif camların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Çağatay Gülümser tarafından 1 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #2992 Yanıt

  Seda Civan

  Merhaba,

  Hem uzak hem yakın ayrı gözlük kullanıyorum. Çevremdeki arkadaşlarım ikisi bir arada gözlüklerden bahsetti. Acaba kullanabilir miyim? Bu camların avantajı ve dezavantajı nelerdir?

  #2993 Yanıt

  Merhaba Seda hanım,

  Progressive Camların Avantajları
  Kullanıcısına 30-40 cm’den başlayarak her mesafede kısıtlı da olsa görüş sağlayabilmektedir. Teknolojisi gereği camın yukarısından aşağı doğru artan bir numara vardır. Bu yüzden görüş bifokallerdeki gibi (çizgili ikisi bir arada gözlük camı) hiçbir mesafede kesintiye uğramaz. Bifokallerdeki gibi segment çizgisi içermediğinden presbiyopi çağında kullanımına dair belirti vermez. Yani dışarıdan bakıldığında üçü bir arada gözlük camı kullandığınızı siz hariç kimse fark etmez. Cam yüzeyinde bifokallerde olduğu gibi toz ve kir birikmesi olmaz. Uzak-yakın gözlükleri gibi ayrı takıp-çıkartma derdi yoktur.

  Progressive Camların Dezavantajları
  Alışma süresi vardır. Camın dizaynı gereği oluşan astigmat tepeleri alışmayı zorlaştırır. Ve periferal (çevresel) görüşü kısıtlar. Bakılan obje burun ucunu göstermelidir. Yaklaşık 2 ila 14 gün içerisinde alışılabilir. İmalatında kullanılan ileri teknoloji nedeniyle fiyatı diğer camlara oranda maliyetlidir.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
Yanıtla: Progresif camların avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Bilgileriniz: