Progresif camlarda çerçeve seçimi nasıl olmalıdır?

Ana Sayfa Forumlar Gözlük Progresif Camlar Progresif camlarda çerçeve seçimi nasıl olmalıdır?

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Çağatay Gülümser tarafından 1 yıl 5 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #2988 Yanıt

  Ahmet Balcı

  Merhaba. Doktorum progresif cam denilen üçü bir arada olan gözlük camlarından önerdi. Fakat çerçevemi büyük ve yüzüme göre seçmemi söyledi. Üçü bir arada olan camlarda nasıl bir çerçeve seçmem gerekiyor. Yardımcı olur musunuz?

  #2989 Yanıt

  Camların pahalı olması ve çerçevenin deforme olabileceği göz önünde tutularak her zaman aynısı bulabilecek sağlam bir çerçeve seçilmelidir.
  Progressive cam takılacak çerçeve havacı tip (damla modeli veya armut tip) olmamalıdır (özellikle kısa PD mesafesi olanlarda). Yakın görüş alanını daraltmamak için seçilen çerçevenin nazal kısmı kesik olmamalıdır.
  Ölçüleri almadan önce çerçevede gerekli ayarlamaları yapmak gerekir. Montajdan sonra yapılacak bir ayarlama görüşün bozulmasına neden olacaktır. Verteks mesafesi (12 mm) ve pantaskopik açı (8º) ayarları ideal duruma getirilmelidir.
  Pupilla orta noktasından çerçevenin en alt kenarına kadar olan mesafe en az 25 mm olmalıdır (firmaların piyasaya sürdükleri çeşitli progressive camlarda küçük farklılıklar olabilir. Bazı firmaların camlarında bu mesafe düşebiliyor).Uygun uzak görüş alanı bırakmak için de göz bebeğinin orta noktası ile çerçevenin en üst noktası arasındaki mesafe 10-15 mm arasında olmalıdır. Dolayısıyla progressive cam takılacak çerçevenin B boyutu (dikey boyutu) en az 35-40 mm olmalıdır.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
Yanıtla: Progresif camlarda çerçeve seçimi nasıl olmalıdır?
Bilgileriniz: