Kontak lensi çocuklar/gençler kullanabilir mi?

Ana Sayfa Forumlar Kontak Lens Kontak lensi çocuklar/gençler kullanabilir mi?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Çağatay Gülümser tarafından 1 yıl önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #3982 Yanıt

  Soru: Merhaba, 15 yaşında oğlum var. Gözlük kullanmak istemiyor. Ben de alternatif olarak kontak lensi araştırdım. Ama ciddi kaygılarım var. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Oğlum, gözlük yerine kontak lens kullanabilir mi?

  Cevap: Bu en çok merak edilen konulardan biridir. Çoğu göz hekimine göre lensler 18 yaşın üstündekilere önerilmelidir. Ancak bazı özel durumlarda 18 yaşın altındakilerin de lens kullanması gerekebilir. Burada en önemli konularadn biri annenin babanın bilinçli olması ve hekimle olan uyumudur. Eğer bir çocuk başarılı bir basketbolcu ise, gözündeki bozukluk yüzünden potayı görmekte zorlanıyorsa, aile büyüklerinin kontrolünde lens kullanabilir. Mesela antremanlarda ya da maçlarda çocuğun lensini annesi takıp çıkarabilir. Aksi takdirde gözlükle spor yapmak zorunda kalan çocuğun işi daha zorlaşacaktır.

  18 yaşın altındaki bir çocukta iki gözü arasında 2 ya da 2,5 numaranın üzerindeki farklılık bulunması da lens kullanmayı gerektiren bir durumdur. Anizometropi denilen bu sorunda eğer çocuğun bir gözü bozuk, diğeri sağlamsa gözlük taktırmak son derece zor olacaktır. Çocuk belki sizin yanınızda gözlüğü takacaktır ama kapıdan çıkar çıkmaz gözlüğü cebine ya da çantasına saklayacaktır. Çocuğun numaralı olan gözüne lens takılması görme sorununu çözer. Tabii, çocuğa lens kullanımı konusunda iyi eğitim verilmesi ve göz kontrollerinin ihmal edilmemesi kaydıyla…

  Konu linki: https://www.optisyen.info/soru-ve-cevaplarla-kontak-lensler/

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
Yanıtla: Kontak lensi çocuklar/gençler kullanabilir mi?
Bilgileriniz: