Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilir?

Ana Sayfa Forumlar Gözlük Güneş Gözlüğü Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilir?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Çağatay Gülümser tarafından 1 yıl 1 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4004 Yanıt

  Soru: Yaz geliyor malum. Güneş gözlüğüm eskidi ve yenisini almak istiyorum. Işık hassasiyetim sebebiyle koruyucu ve iyi bir gözlük tercihim. Bu konuda güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyim?

  Cevap: Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Sokakta ya da pazarda satılan güneş gözlüklerinden uzak durulması gerekir. Güneş gözlüğü mutlaka bir optisyenden alınmalıdır.
  • Eğer bombeli bir güneş gözlüğü tercih edilecekse bombenin kişinin yüz yapısına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bombe görüntüde sapmalara yol açabilir. Buna bağlı olarak eğri görme, gölgeli görme, ışıklarda uzama, çatallanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Çerçevenin büyüklüğünün, bombenin yüzün ince veya geniş olmasına göre optisyen tarafından iyi ayarlanması gerekir.
  • Gözlük seçiminde kişinin yüz ve göz yapısı da önemli bir noktadır. Mesela gözleri birbirine çok yakın kişiler iri, kelebek gibi gözlüklerden uzak durmalıdır. Çünkü bu tür gözlükleri kullanmaları halinde gözlük camının ortası yani optik merkezi göze değil, şakak hizasına denk gelir. Bu da görüntüde sapmalara yol açar.
  • Gözlük sapının uzunluğu da önemlidir. Çocukta gözlük sapının yara ya da baskı yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Çok uzun saplar gözlüğün hareket halinde olmasına neden olur. Erişkinler ise gözlük sapına bağlı herhangi bir rahatsızlık hissini kendileri dile getirebileceği gibi optisyenler de zaten onları yönlendirmektedir.
  • Çerçevenin rengi, tel ya da kemikten olması gibi kriteler kişinin zevkine göre değişebilir. Önemli olan sağlıklı bir görüş elde edilecek güneş gözlüğüne sahip olmaktır. Güneş gözlüğü camının kalitesi bu açıdan son derece önemlidir.

  Detaylı konu linki: https://www.optisyen.info/soru-ve-cevaplarla-gunes-gozlugu-secimi/

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
Yanıtla: Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilir?
Bilgileriniz: