Ana Sayfa Göz Sağlığı Diyabetik Retinopati

Diyabetik Retinopati

0
PAYLAŞ
Diyabetik retinopati göz

diyabetik-retinopatiDiyabet; insülin hormununun pankreas tarafından yeterince üretilememesi (Tip 1 Diyabet) veya üretilmesine rağmen kullanılmaması (Tip 2 Diyabet) sonucu gelişen sistemik bir hastalık olup, tedavi edilmediği takdirde böbrek, kalp, damarlar, sinirler ve gözde ciddi hasarlara yol açar.

Diyabetin gözde oluşturduğu hasarlar; katarakt, glokom, kırma kusurları, görme siniri iltihabı (optik nevrit), göz kasları felci ve retinadaki çeşitli hasarlar şeklinde olabilir.

Diyabet hastalığının gözün retina tabakasında yaptığı hasarlara diyabetik retinopati denilir.

15 yıllık diyabetli bir hastada retinopati gelişme riski %80 civarındadır.

Diyabetik retinopatinin nonproliferatif ve proliferatif olmak üzere iki tipi vardır:

Nonproliferatif tipte retina damarlarında küçük yerel genişlemeler (mikroanevrizmalar) ve daralmalar meydana gelir.

Proliferatif tipte ise gözün arka kısmındaki retina damarlarından sıvı ya da kan sızması (eksüdayon), retinada sıvı toplanması (ödem), yeni damar oluşumları (neovaskülarizasyon) ve ileri evrede fibrotik zar (sert bağ dokusu) oluşumları ortaya çıkar.

Yeni damar oluşumları kolaylıkla yırtılabilir ve vitreus içine kanama yapabilir. Yırtılan damarlar zamanla nedbe dokusuna (iyileşme sırasında oluşan sert doku) dönüşerek retinayı yerinden ayırır ve retina dekolmanına yol açabilir.

Makula bölgesinde gelişen ödem, kanama ve retina dekolmanı; merkezi görmeyi bozarak zamanla tam körlüğe yol açabilir.

Diyabetik retinopatide diyabetten korunmak en iyi tedavi yoludur.

Kan şekeri değerleriniz devamlı olarak kontrol altında olmalıdır. Sağlıklı beslenme ile kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Asla sigara ve alkol kullanmamalısınız. Çünkü sigara kan damarlarınızı daraltarak, alkol ise tansiyonunuzu yükselterek komplikasyon gelişme riskini arttırır.

Erken tanı ve tedavi ile görme kayıpları önlenebilir.

Diyabetliyseniz, anormal kan damarı ve kanama olup olmadığını görmek için düzenli olarak (en az yılda bir defa) gözlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Diyabetik retinopati tanısı ne kadar erken konursa, tedavinin etkili olma ihtimali de o kadar artar.

Tedavide; Laser Fotokoagülasyon, İntravitreal Enfeksiyonlar ve Vitrektomi yöntemleri uygulanabilir. Özellikle proliferatif retinopatiniz varsa, anormal kan damarlarının daha fazla büyümelerini engellemek için mutlaka laser tedavisi uygulanmalıdır.

Diyabet hastalarında göz komplikasyonları gelişmesini önlemek için kan şekeri regülasyonu (düzenlenmesi) yanında, bozulan mikrosirkülasyonun (kılcal damarlar düzeyinde kan akımının) düzeltilmesi de hayati önem arz eder. Bu nedenle, diyabet hastalarında diyabetik retinopati gelişme riskini azaltmak için; koruyucu amaçlı göz egzersizi uygulamaları ve retinada eksilen bazı vitamin ve minerallerin gıda takviyesi olarak kullanılmasının çok faydalı olacağını ve göz sağlığına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Kaynaklar

  • Dr. Turhan Alçelik, “Göz Diyeti: Göz Doktorunuzdan Göz Sağlığınız İçin Altın Öğütler”, İstanbul: Hat Baskı Sanatları, Ocak 2014. s.93-96.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*