Ana Sayfa Göz Sağlığı Çocuk ve Göz Çocuklarda göz kontrollerinin önemi

Çocuklarda göz kontrollerinin önemi

0
PAYLAŞ
Çocuk ve gözlük

Aileler yeni dünyaya gelen bebeklerini gerekmedikçe bir göz hastalıkları uzmanına muayene ettirmezler. Bir bebek ilk ne zaman göz hastalıkları uzmanına götürülmelidir?
Bir bebek doğumundan sonraki altıncı ayından itibaren ilk bir yaşında mutlaka göz hastalıkları açısından değerlendirilmelidir. Damlalı muayene ile gözleri kontrol edilmelidir. Her iki göz arasında numara farklılığı ya da yapısal bir fark olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer göz tembelliği gibi bir durum söz konusu ise, önlemler çok erken dönemde alınmalıdır.

Bebeklere ilk bir yaş içinde yapılan göz muayenesinin önemi nedir?
Bebekler görmeyi öğrenirler. Bir bebek doğduğunda ancak annesinin siluetini görür. Onun kokusundan tanır. İkinci aya doğru artık görmeye, renkleri fark etmeye, annesini tanımaya ve takip etmeye başlar. Üçüncü ayda bu daha belirginleşir. Bebek, çevresindekilere gülücükler atar, herkesi tanır. Yabancıları fark etmesi dördüncü, beşinci ayı bulur. Bebeklerin üç boyyutlu görmeye başlaması ise altıncı ay civarında gelişir. Görme hemen hemen oturur ve bundan sonra kazanılacak olan şeyler daha ufak ayrıntılardır. İşte bu nedenle ilk bir ay, özellikle 3-4 ay çok ama çok kritik bir dönemdir. Bu dönemde bir gözde tembelliğe neden olan ya da bebeğin görmesini engelleyen sorun düzeltilmezse kalıcı olarak görme kaybı gelişebilir.

Bebeklerin bir yaşına kadar olan süreçte acilen göz hastalıkları uzmanına götürülmesini gerektiren durumlar olabilir mi?
Bir bebek her iki gözüyle birlikte 6’ıncı ay civarı net görmeye başlar. Bu süreçte ilk başta ufak tefek göz kaymaları olabilir. Ama bebeğin gözünde sabit bir kayma olması normal bir durum değildir. Aileler bebeklerindeki şu belirtilere karşı dikkatli olmalıdır:

 • Bebeğin tek gözünde ya da her iki gözünde iç veya dışa sabit kayma varsa
 • Bebek boynunu eğik tutuyor ise
 • Tek gözü kısık ve daha küçük ise
 • Bebeğin gözünde leke varsa
 • Göz bebeğinde beyazlık görülüyorsa
 • Göz kapağı düşükse
 • Gözünde devamlı sulanma varsa
 • Işıktan aşırı rahatsızlığı varsa
 • Anne baba, bebeğin gözlerinde yapısal bir farklılık sezinliyorsa
 • Ailede doğumsal katarakt öyküsü bulunuyorsa
 • 3 aylık olduğu halde annesini veya renkli oyuncakları takip etmiyorsa
 • Göz bebeklerinde titreme varsa

İşte bu tür durumlarda bebeklerin acilen bir göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmeleri gerekir. Ayrıca ailede doğumsal katarakt öyküsü bulunması da bebek açısından dikkatli olmasını, bir uzmana başvurulmasını gerektiren bir risk faktörüdür.

Bir yaşından büyük çocuklar ne zaman ve hangi sıklıkta bir göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmelidir?
Bebeğin göz muayenesini yapan hekim buna karar verir. Eğer bebekte bir problem yok ise, kendi uygun gördüğü aralıkta tekrar muayene için çağırabilir. Bu bir sene sonrada olabilir, üç yaş civarında da olabilir. Ama eğer bebeğin gözünde bir numara farklılığı ya da bir başka sorun tespit edilmiş ise, bebeği daha sık aralıklarla muayene etmek gerekebilir. Tabii bu arada her çocuk okula başlamadan önce mutlaka bir göz hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Bebeğin gözündeki sabit kaymaların acilen bir hekime başvurulmasını gerektiren bir belirti olduğunu söylediniz. Bebeklerin gözündeki bu tür sabit kaymalar neden kaynaklanır?
Bir yaşın öncesindeki kaymaların büyük çoğunluğu doğumsal kaymalardır. Doğumsal kaymaların en önemli özelliği çok yüksek dereceli ve gözlükle düzelmeyen kaymalar olmasıdır. Doğumsal olarak kasların dengesizliğinden kaynaklanan bu tip kaymaların tedavisi için mutlaka ameliyat gerekir. Doğumsal kaymalar bebeklerde genelde üçüncü aydan itibaren ortaya çıkar. Yüksek hipermetropi, tek gözün çok az görmesi de bebeklerde ilk aylarda kaymaya sebep olabilir. Zor doğum ya da bebeğin düşmesi gibi birtakım travmalar bebeklerde ani göz kaymasına yol açabilir. Bu tip kaymalarda bebekler, bir baş pozisyonuyla birlikte doktora gelebilir.

Bebeklerde gözde kayma dışında başka hangi göz hastalıkları görülebilir?
Aslında büyük yaş grubunda gördüğümüz pek çok göz hastalığı bebeklik döneminde de ortaya çıkabilir. Bunların başında katarakt gelir. Bazen ailesel faktörlerde, bazen de ‘galaktozemi’, ‘sistinüri’, gibi kalıtımsal, metabolik bir takım hastalıklara bağlı olarak bebeklerde katarakt hastalığı oluşabilir. Annenin hamilelikte geçirdiği toksoplazma, kızamıkçık kataraktın bir nedeni de zor doğumlardır. Bazen de söz konusu risk faktörleri bulunmadan bebeklerde nedensiz katarakt gelişebilir.

Bebeklerde doğumsal olarak görülebilen bir diğer hastalık ise, glokomdur. Glokomlu bebeklerde ışığa karşı hassasiyet, gözde sulanma, kornea çapının yani gözün renkli bölümün normalden daha büyük ve bulanık olması gibi belirtiler vardır. Glokomlu bir bebek ışığa bakamaz, gözünde aşırı sulanma olabilir.

Bebeklerde gözün yapısal anomalileri de karşımıza çıkabilir. Bunlar arasında göz yapısının iyi oluşmamasını, ‘klobom’ dediğimiz tam kapanamama durumunu, gözün ön tarafındaki renkli kısımdan başlayarak arkaya, hatta sinire kadar uzanan birtakım yapısal bozuklukları sayabiliriz.

Kısacası ‘ROP’ diye denilen ‘prematüre retinopatisi’ ise erken doğan bebeklerin sağlığını tehdit eder. 1500 gramın altında doğan tüm bebeklerin ilk bir ay içinde ROP açısından mutlaka kontrolleri yapılmalıdır. Bebeklerde göz tümörleri görülebileceği de unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*