Ana Sayfa Göz Sağlığı Bilgisayar ve Göz Sağlığı

Bilgisayar ve Göz Sağlığı

1
PAYLAŞ
Bilgisayar ve göz sağlığı

bilgisayar-ve-goz-sagligiGünümüzde bilgisayarların yaygın kullanımı, bir yandan yaşamımızı kolaylaştırırken, diğer yandan başta göz olmak üzere, sağlığımız üzerinde birçok olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Özellikle çocuklarda bilgisayar kullanımını kontrol altında tutmak çocuğun göz sağlığı açısından çok önemlidir.

Çalışma koşulları normal olmak kaydıyla normal bir göz, bilgisayar karşısında bozulmaz ancak yoğun bilgisayar kullanımı, gözlerdeki kusurları açığa çıkarmış veya belirginleştirmiş olabilir.

Uzun süreli kullanımlarda bilgisayarlar, tablet PC’ler veya dijital ekranlı telefonlar; gözlerde yanma, batma, sulanma, kaşıntı, kızarıklık, kuruluk hissi, odaklanma zorluğu, karakterleri ve grafiklerin etrafında gölgelenmeler ve ışık saçılmalarına yol açabilir. Gözlerde ışığa karşı hassasiyet, gözleri kısarak bakma, bulanık veya çift görme, gözlerde yorgunluk hissi ve baş ağrısı gibi şikayetlere sebep olabilir.

Bilgisayar kullanımı sırasında ekranı daha iyi görebilmek ve görme kalitesini artırabilmek için yanlış oturma pozisyonları nedeniyle baş, boyun, omuz ve sırt ağrıları ortaya çıkabilir.

Bilgisayar kullanımına bağlı göz rahatsızlıkları çok ciddi olmasa da, gününüzün kötü geçmesine neden olabilir. Bu nedenle gözlerinizi rahatlatmak için bazı tedbirler alabilirsiniz:

  • Öncelikle masanızı uygun bir şekilde düzenlemeniz gerekiyor.
  • Monitörü tam karşınızda ve gözlerinizden 35-60 cm uzaklıkta, ekranın üst kenarı göz seviyenizde veya biraz altında olacak şekilde ayarlayın.
  • Esas itibariyle ekran uzaklığı, kişinin ekrandakileri en rahat görebilecekleri mesafe olmalıdır.

Bu uzaklıktan küçük yazıları okumakta zorlanıyorsanız, ekrana doğru eğilmek yerine monitörü kendinize doğru yaklaştırın veya yazı boyutunu büyütün.

Klavyeyi, monitörün hemen önünde ve monitöre paralel olacak şekilde konumlandırın. Böylelikle bakışınızı klavyeden monitöre kaydırırken aynı uzaklığa odaklanmış olursunuz.

Çalışma ortamınızdaki herhangi bir yansımadan kaynaklanan parıltıya karşı önlem alın. Ekran yüzeyinde istenmeyen yansımaların oluşmaması için mönitörün, pencerelerden ve yapay ışık kaynaklarından olumsuz etkilenmeyeceği tarzda ve monitörden yansıma yapmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Parıltıyı en etkili olarak bilgisayar kapalıyken anlayabilirsiniz. Doğrudan ekrana bakın ve herhangi bir yansıma varsa bilgisayarın açısını aydınlatma aygıtlarına veya pencerelere göre doğru açıda ayarlayın. Eğer bütün bu ayarlamalara rağmen parıltı sürüyorsa perdeleri kapatın.

Parlamayı önleyici ekran filtreleri veya yansıtmasız ekranlar kullanmanız faydalı olabilir.

Bazı çalışmalarda koyu arka planlar üzerinde açık renkli yazıların, gözler için daha rahat bir okuma sağladığı rapor edilmiştir. (Örneğin; mavi zemin üzerinde beyaz yazı veya yeşil zemin üzerinde kırmızı yazı.. gibi).

Monitör ve ekranınızı tozdan, kirden, lekelerden temizleyin. Çünkü toz, kir ve lekeler ekrandaki yazıların kontrastını düşürür, parlama ve yansımalara sebep olur. Özellikle statik elektriğe bağlı olarak ekranda toz birikmesini önlemek için düzenli olarak monitörünüzü pamuksuz bezlerle temizleyin.

Bilgisayarda çalışırken göz yorgunluğunuzu önlemenin en iyi yolu sık sık mola vermekten geçer. 15-20 dakikada bir 15-20 sn. gözlerinizi ekrandan ayırıp uzaklara bakın. Gözlerinizi dinlendirmek için saatte bir 5-10 dakika tamamen ekran başından ayrılın. Bu durum göz sağlığınız için çok önemlidir. Böylece hem gözleriniz dinlenir, hem de zihniniz rahatlar. Bu durum verimliliğinizin artması ve çabuk yorulmamanız için de önemlidir.

Bilgisayar kullanıcıları göz kırpmaksızın uzun süre sabit gözle ekrana bakma eğilimindedirler. İnsanlar normalde bir dakikada 15-20 kez gözlerini kırparken, ekran başında göz kırpma sayınız dakikada 5-6’ya kadar düşebiliyor. Böyle olunca, gözleriniz sürekli açık kalır ve gözyaşınız buharlaşıp uçar. Bu durum gözlerinizin kurumasına, yanma, batma, kızarıklık gibi şikayetlere sebep olur.

Uzun süre bilgisayar başında çalışmak zorunda iseniz, bu zararlı etkileri azaltmak için bilgisayar kullanırken bilinçli olarak sık sık göz kırpmalısınız. Böylece hem gözyaşı tabakanızı ve gözlerinizin nemliliğini koruyabilirsiniz. Göz kuruluğunu önlemek için suni gözyaşı damlaları kullanmanız gerekebilir.

Bütün bu tedbirlere rağmen, bilgisayar başında sürekli göz problemleri yaşıyorsanız, mutlaka bir göz hekimine muayene olmalısınız…

Çünkü bu şikayetlerin sebebi kırma kusurları veya başka bir göz rahatsızlığı olabilir. Bu rahatsızlıkları düzeltmek için gözlük veya kontak lens kullanmanız gerekebilir. Kullandığınız gözlük veya kontak lensin numaraları yetersiz ise gözlük veya kontak lensinizi değiştirmeniz gerekebilir. Başka bir göz rahatsızlığınız varsa, bu hastalıkların tedavisi de göz problemlerinizi çözebilir.

Göze direkt gelen ışıklar bazı yatkın kişilerde migren ataklarını tetikleyebilir. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerin gözlerini, direkt ışıklardan korumaları çok önemlidir.

Göz sağlığınız için bulunduğunuz mekanlarda ve bilgisayar karşısında en doğru aydınlatmayı seçmelisiniz. Aşırı parlak veya yetersiz aydınlatma veya pencereden gelen güneş ışığı gözlerinizi rahatsız edebilir. Yanlış aydınlatılan ortamlarda uzun süre çalışmak göz kuruluğuna, göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabilir. Bu yüzden bilgisayarla çalışma yaptığınız ofislerde kullanılan ışığın odanın her bölümüne homojen dağılmasını sağlayınız.

Bilgisayar veya televizyon karşısında uzun süre kalmak, bir noktaya odaklanarak uzun süre bakmak, yanlış ve yetersiz aydınlatma gibi sebepler, göz kaslarının zayıflamasına ve göz tembelliğine de neden olabiliyor.

Bu nedenlerle mekan aydınlatmalarını seçerken dekoratif amaçtan önce, göz sağlığı açısından uygun aydınlatma şeklini ölçü almalısınız. Fazla karanlık ve aşırı aydınlık ortamlardan kaçınmalı, oda veya ofis aydınlatmasının 300-500 lüks aralığında olmasını tercih etmelisiniz.

Güneş ışığının olumsuz etkilerini perdeleri kapatarak azaltabilirsiniz. Eğer karanlık koşullarda çalışmanız gerekiyorsa ekran parlaklığını azaltın.

Yaşla beraber gözbebeği çapı küçülür ve göz merceği şeffaflığını kısmen kaybeder ve retinaya ulaşan ışık miktarında azalma olur. 60 yaşın üzerindeki bir kişinin gözüne giren ışık miktarı, 20’li yaşlara göre yaklaşık olarak %60 daha azalır. Bu nedenle ileri yaşlarda, ortam aydınlatması daha fazla olmalıdır.

Bilgisayar başında mesleğini icra etmek zorunda olan tüm meslek grupları için göz egzersizleri öneriyorum.

Sonuç olarak; bilgisayar kullanırken ortam şartlarını ne kadar uygun hazırlayabilirseniz, göz sağlığınızı ne kadar iyi koruyabilirseniz, verimliliğiniz de o kadar artar, huzurlu ve mutlu olursunuz.

Kaynaklar

  • Dr. Turhan Alçelik, “Göz Diyeti: Göz Doktorundan Göz Sağlığınız İçin Altın Öğütler”, İstanbul: Hat Baskı Sanatları, Ocak 2014. s.164-73.

1 Yorum

  1. Bilgisayar karşısında 6-6-6 kuralını uyguluyorum. 6 dakikada bir 6 metre mesafeye 6 saniye boyunca bakıyorum. Gözlerimi bir nevi dinlendirmiş oluyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*