Ana Sayfa Göz Sağlığı Baş Ağrıları ve Göz Sağlığı

Baş Ağrıları ve Göz Sağlığı

0
PAYLAŞ
Baş Ağrısı

Baş ağrıları ile göz sağlığı arasında nasıl bir ilişki var?

Gözdeki kırma kusurları nedeniyle gelişen baş ağrıları oldukça sıktır. Uygun tedaviyle ağrı ortadan kalkar. Kafa içi tümörlerinin bir kısmı göz etrafına yansıyan ağrı yapar. Bir başka deyişle tümör kafa içinde göze uzak bir bölgede bile olsa, yansıma şeklinde göz çevresinde ağrıya yol açabilir.

Baş ağrısıyla belirti veren bazı hastalıklar da var. Bunlar arasında yalancı tümör (psödo tümör serebi) göz ardı edilmemesi gereken bir hastalıktır. Doğurgan yaştaki kadınlar, aşırı kilo problemi olanlar, sarışınlar risk grubunda yer alır. Bu hastalıkta beyinde herhangi bir kitle yoktur. Ancak kafa içi basınçtaki artışa bağlı olarak hastaların göz sinirlerinde ödem olur.

Yalancı tümör şiddetli baş ağrısı, kulak çınlaması, eğilip kalkarken göz kararması gibi yakınmalara yol açar. Nöro oftalmolojik yakınmalarla başvuran hastalarda sık karşılaştığımız bir hastalıktır. Bazı ilaçlar da psödotümör serebiye (yalancı tümör) yol açabilir. Mesela A vitaminin aşırı miktarda, yüksek doz ve yanlış kullanımı kafa içi basıncın artmasına yol açarak göz sinirinde ödem oluşturabilir. Bazı antibiyotiklere, örneğin sivilce tedavisinde kullanılan tetrasiklin grubu ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kafa içindeki basıncı arttıran bir diğer sebep de kortizon içeren ilaçların aniden kesilmesidir. İşte, tüm faktörlere bağlı olarak kafa içindeki basınç yüksekliğinden kaynaklanan ödem, şiddetli baş ağrılarına sebep olabilir.

Astenopi nedir?

Kırma kusurlarından kaynaklanan rahatsız edici tipte bir göz ağrısıdır. Astenopi gözde baskı hissi, basınç artışı ve ağrı gibi şikayetlere yol açar. Astigmatı olanlarda ve gözünü kısarak bakanlarda bu soruna daha sık rastlanır. Astenopide göz ağrısına baş ağrısı da eşlik edebilir. Düzeltilmemiş kırma kusurları, yanlış gözlük kullanımı, uygun olmayan yeni gözlükler, gözlerin uzun süre aşırı şekilde kullanılması astenopiye yol açabilir. Günümüzde yoğun bilgisayar kullanan kişilerde sık rastlanan bir sorundur.

Göz migreni nasıl bir hastalıktır?

Zig-zag çizgiler, yarım görme ataklarıyla giden, ortalama 20-30 dakika süren göz rahatsızlığıdır. Bu durumu takiben şiddetli baş ağrısı gelişebilir. Klasik migrenin, başlangıç şekli gibi de olabilir. Yoğun stres, fazla miktarda çay, kahve içilmesi ve çeşitli hormon ilaçları tetikleyebilir. Tedavide, nöroloji konsültasyonu gerekebilir.

Nöro oftalmoloji açısından bakıldığında hangi ağrılar altta yatan ciddi bir hastalığa işaret edebilir?

Bu konu son derece önemlidir. Çünkü çoğu kişi baş ağrısını pek önemsemez. Ama bazı tip baş ağrıları ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Alarm sinyali kabul edilebilecek baş ağrılarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Kişiyi gece uykusundan uyandıran baş ağrıları: Migren türündeki ağrıların çoğu genelde uyuyunca geçer. Uykusundan ağrıyla uyanan, sabahları şiddetli baş ağrıları yaşayanların bu şikayetlerinin altında ciddi bir sorun yatabilir.
  • Başın bir tarafındaki sabit ağrılar: Ağrının hep aynı tarafta olması da şüphelenilmesi gereken bir bulgudur. Migrende ağrılar genelde başın iki yanında da olur. Ancak yer değiştirmeyen, başın bir tarafındaki sabit ağrılar dikkate alınmalıdır.
  • Ağrı ile birlikte görme alanıda bir sorun varsa: Ağrıya eşlik eden görme alanındaki bozulmalar beyin kaynaklı olabilir. Göz ilgili bazı hastalıklar da görme alanını olumsuz etkileyebilir. Bu tür yakınması olan kişilerin en kısa zamanda bir uzmana başvurması gerekir. MR incelemesi ile hastada baş ağrısına yol açan olası risk faktörleri araştırılmalıdır.¹

Kaynaklar

  • Op. Dr. Umur Kayabaşı, “Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları: 16 Uzmandan Göz Sağlığına Dair Her Şey”, İstanbul: Sağlık Adası Yayınları, Nisan 2012. s. 441-443.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*