Ana Sayfa Nedir? Astigmatizma Nedir?

Astigmatizma Nedir?

0
PAYLAŞ

Gözün saydam tabakasının (kornea) eğrilik bozukluğundan doğan göz kusuru. Gözün saydam tabakasında yatay ve dikey olmak üzere iki meridyen vardır. İki meridyenin ışığı kırmalarının farklı olmaları göze paralel gelen ışınların bir noktada toplanmamasına sebep olmakta, dolayısıyla sarı lekede teşekkül eden resim bulanık olmaktadır. Böyle bir göz kusuruna astigmatizma diyoruz.

Astigmatizma düzenli (regular) veya düzensiz (irregular) olabilir. Düzenli astigmatizma da kaideye uygun veya kaideye aykırı diye iki kısma ayrılır: Kaideye uygun astigmatizmada dikey (vertikal) eksen, kaideye aykırı astigmatizmada yatay (horizontal) eksen daha eğridir.

Astigmatizmada göz, aynı düzlemde yatay ve dikey doğruları eşit netlikte göremez. Mesela, kaideye uygun astigmatizmada vertikal eksen daha eğri, horizontal eksen ise normal eğrilikte olduğu için, göz yatay doğruları normal gördüğü halde buna dikey olan başka bir doğruyu bulanık görür. Çünkü dikey meridyende eğrilik daha fazladır. Dolayısıyla dikey meridyende kırılma daha fazla olmaktadır. Bir merkezden türlü yönlere çizilen doğrulara bakan bir göz, bunlardan bazılarını kısa görür.

Düzensiz astigmatizma ise, saydam tabakanın eğriliğinin düzenli olmamasıyla ortaya çıkar. Burada saydam tabakadaki kırılma hataları basit merceklerle düzeltilemez. En iyi çözüm, kontak lens kullanmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsminizi yazınız

*